تبلیغات
network and internet - « آموزش راه انداری شبكه خصوصی مجازی »

امروز:

« آموزش راه انداری شبكه خصوصی مجازی »

» نوع مطلب : شبكه و اینترنت ،

شبكه خصوصی مجازی یا همان Virtual Private Network در اذهان تصور یك مطلب پیچیده برای استفاده و پیاده كنندگان آن به وجود آورده است . اما این پیچیدگی ، در مطالب بنیادین و مفهومی آن است نه در پیاده سازی .
این نكته را باید بدانید كه پیاده سازی VPN دارای روش خاصی نبوده و هر سخت افزار و نرم افزاری روش پیاده سازی خود را داراست و نمی توان روش استانداردی را برای كلیه موارد بیان نمود . اما اصول كار همگی به یك روش است .

مختصری درباره تئوری VPN
مفهوم اصلی VPN چیزی جز برقراری یك كانال ارتباطی خصوصی برای دسترسی كاربران راه دور به منابع شبكه نیست . در این كانال كه بین دو نقطه برقرار می شود ، ممكن است كه مسیرهای مختلفی عبور كند اما كسی قادر به وارد شدن به این شبكه خصوصی شما نخواهد بود . گرچه می توان از VPN در هر جایی استفاده نمود اما استفاده آن در خطوط Dialup و Leased كار غیر ضروری است (در ادامه به دلیل آن پی خواهید برد).
در یك ارتباط VPN شبكه یا شبكه ها می توانند به هم متصل شوند و از این طریق كاربران از راه دور به شبكه به راحتی دسترسی پیدا می كنند. اگر این روش از ارائه دسترسی كاربران از راه دور را با روش خطوط اختصاصی فیزیكی (Leased) مقایسه كنیم ، می بینید كه ارائه یك ارتباط خصوصی از روی اینترنت به مراتب از هر روش دیگری ارزان تر تمام می شود .
از اصول دیگری كه در یك شبكه VPN در نظر گرفته شده بحث امنیت انتقال اطلاعات در این كانال مجازی می باشد . یك ارتباط VPN می تواند بین یك ایستگاه كاری و یك شبكه محلی و یا بین دو شبكه محلی صورت گیرد. در بین هر دو نقطه یك تونل ارتباطی برقرار می گردد و اطلاعات انتقال یافته در این كانال به صورت كد شده حركت می كنند ، بنابراین حتی در صورت دسترسی مزاحمان و هكرها به این شبكه خصوصی نمی توانند به اطلاعات رد و بدل شده در آن دسترسی پیدا كنند.
جهت برقراری یك ارتباط VPN ، می توان به كمك نرم افزار یا سخت افزار و یا تركیب هر دو ، آن را پیاده سازی نمود . به طور مثال اكثر دیواره های آتش تجاری و روترها از VPN پشتیبانی می كنند . در زمینه نرم افزاری نیز از زمان ارائه ویندوز NT ویرایش 4 به بعد كلیه سیستم عامل ها دارای چنین قابلیتی هستند .
در این مقاله پیاده سازی VPN بر مبنای ویندوز 2000 گفته خواهد شد .

پیاه سازی VPN
برای پیاده سازی VPN بر روی ویندوز 2000 كافیست كه از منوی Program/AdministrativeTools/ ، گزینه Routing and Remote Access را انتخاب كنید . از این پنجره گزینه VPN را انتخاب كنید . پس از زدن دكمه Next وارد پنجره دیگری می شوید كه در آن كارت های شبكه موجود بر روی سیستم لیست می شوند .
برای راه اندازی یك سرور VPN می بایست دو كارت شبكه نصب شده بر روی سیستم داشته باشید .
از یك كارت شبكه برای ارتباط با اینترنت و از كارت دیگر جهت برقراری ارتباط با شبكه محلی استفاده می شود. در این جا بر روی هر كارت به طور ثابت IP قرار داده شده اما می توان این IPها را به صورت پویا بر روی كارت های شبكه قرار داد .
در پنجره بعد نحوه آدرس دهی به سیستم راه دوری كه قصد اتصال به سرور ما را دارد پرسیده می شود . هر ایستگاه كاری می تواند یك آدرس IP برای كار در شبكه محلی و یك IP برای اتصال VPN داشته باشد . در منوی بعد نحوه بازرسی كاربران پرسیده می شود كه این بازرسی می تواند از روی كاربران تعریف شده در روی خود ویندوز باشد و یا آنكه از طریق یك سرویس دهنده RADIUS صورت گیرد در صورت داشتن چندین سرور VPN استفاده از RADIUS را به شما پیشنهاد می كنیم . با این روش كاربران ، بین تمام سرورهای VPN به اشتراك گذاشته شده و نیازی به تعریف كاربران در تمامی سرورها نمی باشد.

پروتكل های استفاده شونده
عملیاتی كه در بالا انجام گرفت تنها پیكربندی های لازم جهت راه اندازی یك سرور VPN می باشد .
اما (Remote Routing Access Service) RRAS دارای دو پروتكل جهت برقراری تونل ارتباطی VPN می باشد. ساده ترین پروتكل آن PPTP (Point to Point Tunneling Protocol) است ، این پروتكل برگرفته از PPP است كه در سرویس های Dialup مورد استفاده واقع می شود ، در واقع PPTP همانند PPP عمل می كند .
پروتكل PPTP در بسیاری از موارد كافی و مناسب است ، به كمك این پروتكل كاربران می توانند به روش های PAP (Password Authentication Protocol) و Chap (Challenge Handshake Authentication Protocol) بازرسی شوند. جهت كد كردن اطلاعات می توان از روش كد سازی RSA استفاده نمود.
PPTP برای كاربردهای خانگی و دفاتر و افرادی كه در امر شبكه حرفه ای نیستند مناسب است اما در جایگاه امنیتی دارای پایداری زیادی نیست . پروتكل دیگری به نام L2TP (Layer2 Forwarding) به وسیله شركت CISCO ارائه شده كه به لحاظ امنیتی بسیار قدرتمندتر است.
این پروتكل با استفاده از پروتكل انتقال اطلاعات UDP (User Datagram Protocol) به جای استفاده از TCP به مزایای زیادی دست یافته است . این روش باعث بهینه و ملموس تر شدن برای دیواره های آتش شده است ، اما باز هم این پروتكل در واقع چیزی جز یك كانال ارتباطی نیست . جهت حل این مشكل و هر چه بالاتر رفتن ضریب امنیتی در VPN شركت مایكروسافت پروتكل دیگری را به نام IPSec (IP Security) مطرح نموده كه پیكربندی VPN با آن كمی دچار پیچیدگی می گردد.
اما در صورتی كه پروتكل PPTP را انتخاب كرده اید و با این پروتكل راحت تر هستید تنها كاری كه باید در روی سرور انجام دهید فعال كردن قابلیت دسترسی Dial in می باشد. این كار را می توانید با كلیك بر روی Remote Access Polices در RRAS انجام دهید و با تغییر سیاست كاری آن ، آن را راه اندازی كنید (به طور كلی پیش فرض سیاست كاری ، رد كلیه درخواست ها می باشد).

دسترسی ایستگاه كاری از طریق VPN
حالا كه سرور VPN آماده سرویس دهی شده ، برای استفاده از آن باید بر روی ایستگاه كاری نیز پیكربندیهایی را انجام دهیم . سیستم عاملی كه ما در این جا استفاده می كنیم ویندوز XP می باشد و روش پیاده سازی VPN را بر روی آن خواهیم گفت اما انجام این كار بر روی ویندوز 2000 نیز به همین شكل صورت می گیرد . بر روی ویندوزهای 98 نیز می توان ارتباط VPN را برقرار نمود ، اما روش كار كمی متفاوت است و برای انجام آن بهتر است به آدرس زیر مراجعه كنید :
www.support.microsot.com
بر روی ویندوزهای XP ، یك نرم افزار جهت اتصال به VPN برای هر دو پروتكل PPTP و L2TP وجود دارد. در صورت انتخاب هر كدام ، نحوه پیكربندی با پروتكل دیگر تفاوتی ندارد . راه اندازی VPN كار بسیار ساده ای است ، كافیست كه بر روی Network Connection كلیك نموده و از آن اتصال به شبكه خصوصی از طریق اینترنت (Private Network Through Internet) را انتخاب كنید .
در انجام مرحله بالا از شما یك اسم پرسیده می شود . در همین مرحله خواسته می شود كه برای اتصال به اینترنت یك ارتباط تلفنی (Dialup) تعریف نمایید ، پس از انجام این مرحله نام و یا آدرس سرور VPN پرسیده می شود .
مراحل بالا تنها مراحلی است كه نیاز برای پیكربندی یك ارتباط VPN بر روی ایستگاه های كاری می باشد . كلیه عملیات لازمه برای VPN به صورت خودكار انجام می گیرد و نیازی به انجام هیچ عملی نیست . برای برقراری ارتباط كافیست كه بر روی آیكونی كه بر روی میز كاری ایجاد شده دو بار كلیك كنید پس از وارد كردن كد كاربری و كلمه عبور چندین پیام را مشاهده خواهید كرد كه نشان دهنده روند انجام برقراری ارتباط VPN است .
اگر همه چیز به خوبی پیش رفته باشد می توانید به منابع موجود بر روی سرور VPN دسترسی پیدا كنید این دسترسی مانند آن است كه بر روی خود سرور قرار گرفته باشید .

ارتباط سایت به سایت (Site-to-Site VPN)
در صورتی كه بخواهید دو شبكه را از طریق یك سرور VPN دومی به یكدیگر وصل كنید علاوه بر مراحل بالا باید چند كار اضافه تر دیگری را نیز انجام دهید .
جزئیات كار به پروتكلی كه مورد استفاده قرار می گیرد . جهت این كار باید سرور را در پنجره RRAS انتخاب كرده و منوی خاص (Properties) آن را بیاورید .
در قسمت General مطمئن شوید كه گزینه های LAN و Demand Dial انتخاب شده باشند (به طور پیش گزیده انتخاب شده هستند). هم چنین اطمینان حاصل كنید كه پروتكل را كه قصد روت (Route) كردن آن را دارید فعال است .
پس از مراحل بالا نیاز به ایجاد یك Demand Dial دارید ، این كار را می توانید با یك كلیك راست بر روی واسط روت (Routing Interface) انجام دهید .
در پنجره بعدی كه ظاهر می شود باید برای این ارتباط VPN خود یك نام تعیین كنید این نام باید همان اسمی باشد كه در طرف دیگر كاربران با آن به اینترنت متصل می شوند در صورتی كه این مطلب را رعایت نكنید ارتباط VPN شما برقرار نخواهد شد .
پس از این مرحله باید آدرس IP و یا نام دامنه آن را مشخص كنید و پس از آن نوع پروتكل ارتباطی را تعیین نمود .
اما مرحله نهایی تعریف یك مسیر (Route) بر روی سرور دیگر می باشد بدین منظور بر روی آن سرور در قسمت RRAS ، Demand Dial را انتخاب كنید و آدرس IP و ساب نت را در آن وارد كنید و مطمئن شوید كه قسمت
Use This to Initate Demand
انتخاب شده باشد . پس از انجام مرحله بالا كار راه اندازی این نوع VPN به پایان می رسد .

پایان
همان طور كه دیدید راه اندازی یك سرور VPN بر روی ویندوز 2000 تحت پروتكل PPTP كار ساده ای بود اما اگر بخواهید از پروتكل L2TP/IPSec استفاده كنید كمی كار پیچیده خواهد شد . به خاطر بسپارید كه راه اندازی VPN بار زیادی را بر روی پردازنده سرور می گذارد و هرچه تعداد ارتباطات VPNبیشتر باشد بار زیادتری بر روی سرور است كه می توانید از یك وسیله سخت افزاری مانند روتر جهت پیاده سازی VPN كمك بگیرد


نوشته شده در : دوشنبه 1 آذر 1389  توسط : حیدر دریس.    نظرات() .

Valerie
جمعه 17 آذر 1396 08:26 ق.ظ
I'm not sure where you're getting your info, but good topic.
I needs to spend some time learning more or understanding more.

Thanks for fantastic info I was looking for this information for my mission.
Why does it hurt right above my heel?
شنبه 14 مرداد 1396 01:37 ب.ظ
Thank you for sharing your thoughts. I really appreciate your efforts and I am waiting for your further
write ups thank you once again.
http://naivephysician991.jimdo.com/2016/02/25/why-shoe-lifts-are-the-best-solution-to-leg-length-imbalances
جمعه 13 مرداد 1396 10:43 ب.ظ
Wow, awesome blog layout! How long have you been blogging for?

you make blogging look easy. The overall
look of your web site is magnificent, as well as the content!
How can you heal an Achilles tendonitis fast?
شنبه 7 مرداد 1396 07:33 ب.ظ
Thanks , I have just been looking for info about this subject for a while and yours is
the best I've discovered so far. However, what concerning the conclusion? Are you positive about the source?
Foot Pain
شنبه 7 مرداد 1396 07:50 ق.ظ
I think the admin of this website is genuinely working
hard for his web page, as here every material is
quality based information.
manicure
سه شنبه 22 فروردین 1396 08:15 ق.ظ
bookmarked!!, I really like your site!
manicure
سه شنبه 22 فروردین 1396 02:01 ق.ظ
What a information of un-ambiguity and preserveness of
valuable knowledge about unpredicted emotions.
manicure
دوشنبه 21 فروردین 1396 08:16 ق.ظ
I every time spent my half an hour to read this webpage's
content all the time along with a mug of coffee.
manicure
سه شنبه 15 فروردین 1396 08:21 ق.ظ
It's an remarkable post in favor of all the
internet people; they will take advantage from it I am sure.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر